Достапни линкови

logo-print

Пакистан ќе го деблокира преминот за НАТО кон Авганистан


Амбасадорот на Пакистан во САД Хусеин Хагани, изјави дека Исламабад има намера да повторно да го отвори граничниот премин што се користи за снабдување на НАТО силите во Авганистан откако загриженоста за безбедноста биде надмината.
Пакистан го затвори преминот Торкхам во Кхабер во четвртокот, откако хеликоптери на НАТО убија тројца пакистански војници на пакистанската страна од границата. НАТО соопшти дека хеликоптерите дејствувале во самоодбрана.
XS
SM
MD
LG