Достапни линкови

logo-print

Најголемите нафтени компании ја прекинаа соработката со Иран


Соединетите Американски Држави соопштија дека најголемите светски нафтени компании се сложиле да ги прекинат нивните бизнис врски со Иран за да ги избегнат санкциите, а меѓу нив се француската компанија Тотал, норвешката Статоил, како и италијанската ЕНИ и Ројал Дач Шел. САД реши да спроведе санкции врз енергетските фирми со цел да го изолира Иран и да се предизвика притисок врз земјата да прекине со нејзината нуклеарна програма. Заменикот на државниот секретар, Џејмс Стајнберг изјави дека и други големи компании се под истрага и можат да се соочат со последици доколку не ја престанат соработката со исламската република.
XS
SM
MD
LG