Достапни линкови

logo-print

Пакистан блокира рута за набавки на НАТО кон Авганистан


Пакистан ја блокираше виталната рута за набавки на НАТО во Авганистан поради хеликоптерскиот напад на Алијансата во кој загинале тројца припадници на пакистанските безбедносни сили. Како што се јавува пакистанските власти го затвориле преминот Торкхам за камионите на Нато. Инцидентот инаку се случил во пограничната област кај реонот Курнам. НАТО соопшти дека започна истрага за нападот за кој сметаат дека се случил од авганистанската страна на границата.
XS
SM
MD
LG