Достапни линкови

logo-print

Американската влада излегува од АИГ


Американската влада наскоро треба да ги објави плановите за продавање на акциите во големата осигурителна компанија Американ Интернешнал Груп. АИГ беше меѓу најтешко погодените финансиски компании од кредитната криза и доби неколку пакети помош од владата. Сега администрацијата на претседателот Барак Обама сака своите 80 насто од акциите во АИГ да им ги продаде на приватни инвеститори.
XS
SM
MD
LG