Достапни линкови

logo-print

Грчките камионџии ги продолжуваат протестите


Синдикалните лидери на превозниците во Грција синоќа решија да ги продолжат протестите кои веќе трета недела го блокираат сообраќајот низ земјата. Синдикатите не соопштија под каква форма ќе продолжи штрајкот против законот за либерализација на товарните превози. Владата на премиерот Јоргос Папандреу потоа објави дека периодот на толеранција завршил и оти државата ќе ги преземе сите механизми со кои располага за да го нормализира снабдувањето на пазарот.
XS
SM
MD
LG