Достапни линкови

logo-print

Црна Гора очекува кандидатски статус во ноември


Црна Гора во ноември може да очекува поволно мислење на Европската комисија за добивање статус на кандидат за членство во ЕУ, изјави во Брисел црногорската министерка за европски интеграции Гордана Ѓуровиќ. Таа оцени дека пред Црна Гора и другите земји од западен Балкан е деценија во која сите треба да дојдат до членство во Унијата, без разлика дали тоа ќе биде 2015 или на пример 2018 година.
XS
SM
MD
LG