Достапни линкови

logo-print

Воените злосторства пред националните судови


Претседателот на Хашкиот трибунал Патрик Робинсон денеска во Белград најави дека поголемиот број од случаите за воени злосторства ќе бидат процесуирани пред националните судови.
Робинсон го претставуви проектот за поддршка на судовите од регионот за да можат да им судат на воените злосторници.
Претседателот на Трибуналот изрази надеж дека обвинетите за воени злосторства Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ набрзо ќе бидат уапсени. Робинсон рече дека се согласува со главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Серж Брамерц, кој ја критикуваше Србија поради недоволна соработка со судот.
XS
SM
MD
LG