Достапни линкови

logo-print

Медведев го разреши градоначалникот на Москва


Руските новински агенции цитираат соопштение од Кремљ во кое се наведува дека претседателот Дмитриј Медвдев го разрешил градоначалникот на Москва Јуриј Лужков кој е на таа функција уште од 1992 година. Во декретот се наведува дека Лужков бил разрешен поради тоа што ја загубил довербата на рускиот претседател. Според рускиот устав, поради таа причина шефот на државата може да разрешува градоначалници и гувернери. Има и наводи дека Лужков бил под сомневање за корупција. На негово место, Медведев го наименува Владимр Ресин.
XS
SM
MD
LG