Достапни линкови

logo-print

Тачи ја поздрави одлуката на Сејдиу


Косовскиот премиер Хашим Тачи ја поздравил одлуката на Фатмир Сејдиу да поднесе оставка од местото претседател на Косово, по оценката на Уставниот суд дека го прекршил Уставот извршувајќи ја истовремено и функцијата лидер на Демократскиот сојуз на Косово. По оставката на Сејдиу, должноста претседател на Косово до изборот на нов шеф на државата, ќе ја извршува претседателот на Парламентот Јакуп Красниќи.
XS
SM
MD
LG