Достапни линкови

logo-print

Пакистан го критикува НАТО за повреда на суверенитетот


Пакистан го критикуваше НАТО за нарушување на суверенитетот, откако Алијансата изведе неколку воздушни напади на пакистанска територија. Хелихоптерите на НАТО од источен Авганистан, во саботата, гаѓаа цели во провинцијата Северен Вазиристан на пакистанска територија, при што убија педесетина бунтовници.
Пакистанското Министерство за надворешни работи соопшти дека мандатот на странските војници во Авганистан завршува на авганистанската граница. Во соопштението се наведува дека, ако не престанат ваквите акции, Исламабад „ќе ги разгледа можностите за одговор“.
XS
SM
MD
LG