Достапни линкови

logo-print

Иран забрани две опозициски партии


Иранските власти ги забранија двете водечки реформистички партии кои ја подржаа кандидатурата на Мир Хосеин Мусави на минатогодишните оспорени претседателски избори. Партиите претходно беа обвинети дека ја подриваат националната безбедност. Неколку нивни членови се во затвор. Осудени се на долгогодишни затворски казни.
XS
SM
MD
LG