Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Косово си поднесе оставка


Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу поднесе оставка од функцијата.
Оставката доаѓа откако Уставниот суд, одлучи дека Сејдиу не може во исто време да биде и претседател на државата и претседател на неговата партија Демократски сојуз на Косово.
Сејдиу рече дека ја почитува одлуката на Судот, и нагласи оти мислел дека задржувањето на лидерското место во партијата, откако беше избран за претседател на државата не било спротивно на Уставот.
XS
SM
MD
LG