Достапни линкови

logo-print

Израелските доселеници ќе градат на Западниот Брег


Израелските доселеници денеска изјавија дека ќе почнат со изградба на нови објекти во доселеничките населби на Западниот Брег, откако истече привремената забрана за градење.
Израел не ја продолжи забраната и покрај повиците од САД.
Палестинскиот претседател Махмуд Абас се закани дека ќе се повлече од мировните преговори, ако не продолжи мораториумиот за проширување на доселеничките населби. Тој најави дека конечната одлука ќе ја соопшти во понеделник.
XS
SM
MD
LG