Достапни линкови

logo-print

Потребни се уште илјада тренери за авганистанските сили


Командантот на тренинг мисијата на НАТО во Авганистан Генерал Полковник Вилијам Колдвел изјави дека ќе побара од лидерите на Алијансата уште илјада специјализирани тренери за подигање на безбедноста на авганистанските сили. Американските сили треба да почнат да се повлекуваат од Авганистан во јули 2011 и доколку не се добијат потребните тренери, транзицијата на безбедноста може да биде одложена, изјави Колдвел за Вол Стрит Журнал.
XS
SM
MD
LG