Достапни линкови

logo-print

Австралиски војници обвинети за убиства во Авганистан


Тројца поранешниот австралиски војници кои служеле во Авганистан ќе бидат обвинети за убиста, соопшти државниот обвинител. Војниците биле членови на специјални сили и учествувале во операција во 2009-та година во која загинаа
шест цивили , а четири беа повредени. Австралија има околу 1.500 војници во Авганистан, вклучувајќи и околу 200 специјалните сили и околу 1.000 војници распоредени во Тирин Кот во провинцијата Урузган, кои помагаат во обуката на авганистанската армија.
XS
SM
MD
LG