Достапни линкови

logo-print

Ирански сили во Ирак убија осомничени за бомбашки напад


Иранските сили во соседен Ирак убија 30 луѓе кои Техеран ги обвини дека се вмешани во минатонеделниот бомбашки напад за време на воена парада, пренесе иранската државна телевизија. Во екплозијата што се случи во средата во градот Махабет загинаа 12 луѓе. Иран за нападот ги обвини курдските сепаратисти со кои претходно годинава имаа недоразбирања. Но курдската група ги отфрли обвинувањата и засега никој не ја презема одоговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG