Достапни линкови

logo-print

Јапонија бара отштета од Кина


Јапонија ќе побара од Кина да ја плати штетата која настана кога еден кинески рибарски брод се судрил со бродови од јапонската крајбрежна стража во близина на спорните острови, претходно овој месец. Инцидентот ги затегна односи меѓу двете земји. Вчера јапонски премиер Наото Кан ги отфрли брањата на Кина да се извинат за инцидент. Во саботата, капетанот на кинескиот брод се врати во Пекинг, откако помина неколку недели во затвор во Јапонија.
XS
SM
MD
LG