Достапни линкови

logo-print

Косово ја повлече забраната за влез на српски официјални претставници


Косовската Влада ја повлече одлуката со која на српските официјални претставници им беше забрането да влегуваат во Косово. Ова го соопшти косовскиот вице-премиер Хајредин Кучи во изјава за приштинскиот весник „Коха Диторе“.
Тој нагласи дека решението е донесено по повод церемонијата за хиротинисување на новиот поглавар на Српската православна црква, патријархот Иринеј, која е закажана за 3 октомври во седиштето на Пеќката патријаршија.
Кучи изјави дека властите во Приштина бараат само почитување на процедурата за барање дозвола за влез, додавајќи дека досега не добиле барање дозвола за посета на српскиот претседател Борис Тадиќ или на некои други претставници на Белград, по повод устоличувањето на патријархот.
Забраната за влез во Косово беше воведена минатиот месец, со образложение дека при нивните претходни посети српските претставници го злоупотребувале престојот за политички цели.

XS
SM
MD
LG