Достапни линкови

logo-print

Пакистан ги ослободи бомбашите на данската амбасада


Судот во Пакистан денеска ги ослободи тројцата мажи кои беа обвинети за поврзаност со самоубиствениот бомбашки напад во близина на данската амбасада во Исламабад во 2008 година. Обвинителството најави дека ќе ја обжали пресудата.
Шест луѓе загинаа, а околу 30 беа ранети во нападот пред данската амбасада во јуни 2008. Нападот се случи кога во муслиманскиот свет се појави антиданско расположение поради тоа што во некои дански весници се појавија карикатури на пророкот Мухамед.
XS
SM
MD
LG