Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема да увезува нерешени конфликти


Земјите од Западен Балкан мора да ги решат споровите ако сакаат во ЕУ, изјави пратеникот на германското Министерство за надворешни работи за југоисточна Европа Николаус Ламбсдорф. Тие конфликти нема да ги увезуваме во Унијата, рече тој во интервју за Дојче веле.
Ламбсдорф зборуваше за нерешените конфликти, како што е тој меѓу Грција и Македонија за името.
XS
SM
MD
LG