Достапни линкови

logo-print

Ахмадинаџед ги повтори обвинувањата за нападите врз САД


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја бранеше својата изјава дека повеќето луѓе во светот веруваат дека Соединетите држави стоеле зад терористичките напади на 11 септември 2001 година. ..Јас не судам, но зарем не мислите дека е време за комисија за утврдување на фактите,, изјави Ахмадинеџад на прес конференција во Њујорк. Американскиот претседател Барак Обама во интервју за Би Би Си оцени дека ваквите изјави на Ахмадинеџад се навредливи и неопростливи. Инаку на прес конференцијата, иранскиот претседател изјави дека Техеран би можело да го прекине збогатувањето ураниум, но само ако од светските сили добие гориво за нуклеарниот ректор кој бил наменет за истражувања во медицината.
XS
SM
MD
LG