Достапни линкови

logo-print

Словачка ги повлекува војниците од Косово


Министерството за одбрана на Словачка соопшти дека предложило целосно повлекување на словачките војници од Косово.
Доколку Владата и парламентот на Словачка го прифатат предлогот, 140-те словачки војници од НАТО силите на Косово ќе се вратат во земјата до крајот на годината.
Според портпаролот на Министерството, повлекувањето на војниците од Косово ќе овозможи земјата да испрати повеќе војници во Авганистан. Во моментот во словачкиот контингент во Авганистан се наоѓаат околу 300 војници.
XS
SM
MD
LG