Достапни линкови

logo-print

Пакистан разочаран од казната за Афиа Сидики


Пакистанските власти изразија разочараност од одлуката на американскиот суд кој го казни пакистанскиот научник на 86 години затвор заради обид за убиство на американски офицери. Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани изјави дека Афиа Сидики е "ќерка на нацијата" и дека ќе стори се за нејзин трансфер до Пакистан.
38 годишната Сидики, која е американски образован невролог, беше заробена во Авганистан во 2008 година. Таа одзела оружје и се обидела да стрела врз американски воен персонал кој се обидувал да ја испраша по нејзиното апсење. Вести на казната предизвика протести и пакистанската влада се најде под притисок особено од исламистички и десничарски групи да издејствува ослободување.
XS
SM
MD
LG