Достапни линкови

logo-print

Обама ветил натамошна подршка за независноста на Косово


Американскиот претседател Барак Обама ветил натамошна дипломатска подршка за независно Косово, соопшти денеска кабинетот на косовскиот претседател Фатмир Сеидиу. Како што се наведува во соопштението, Обама ова го истакнал на синоќешната средба со Сеидиу. Инаку, претседателот Сеидиу, премиерот Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Скендер Хисени, во Њујорк разговарале и со американскиот заменик државен секретар Џејмс Стајнберг, кој најавил дека Соединетите Држави ќе продолжат да влијаат врз други земји да го признаат независно Косово.
XS
SM
MD
LG