Достапни линкови

logo-print

Одложено враќањето на тројца астронаути на Земјата


Враќањето на Земјата на двајца Руси и еден Американец од Меѓународната вселенска станица е одложено поради проблеми со процедурата за приземјување на капсулата Сојуз, соопштија официјални претставници. Според последните информации, новото слетување треба да се случи во Казахстан денеска околу 10 часот. Американскиот астронаут Трејси Колдвел и двајцата руски комоснаути Александар Скворцов и Михаил Корниенко се во Меѓународната вселенска станица од април годинава, каде што работат на научни експерименти.
XS
SM
MD
LG