Достапни линкови

logo-print

Шведскиот премиер не доби мнозинство за влада


Десничарската партија на шведскиот премиер Фредрик Реинфелт победи на парламентарните избори, но им фалат двајца пратеници да формираат влада, покажуваат официјалните резултати од изборите. Реинфелт ќе мора да коалицира со некоја од левичарските опозициски партии. Претходно, тој ја отфрли можноста за коалицирање со екстремната десница која за прв пат влезе во шведскиот парламент освојувајќи 20 пратеници.
XS
SM
MD
LG