Достапни линкови

logo-print

Јанукович сака повеќе овластувања


Украинскиот Уставен суд почна да ги разгледува можностите за враќање на моќта на претседателот, откако претходната администрација ги скрати овластувањата на шефот на државата. Сојузниците на претседателот Виктор Јанукович, во Палраментот поднесоа предлог за укинување на измените од 2004 година, со кои дел од овластувањата на претседателот им беа доделени на парламентот и на владата. Уставниот суд треба да одлучи дали тоа не е во спротивност со Уставот.
XS
SM
MD
LG