Достапни линкови

logo-print

Иванов побара средба со Папандреу во Њујорк


Претседателот Ѓорѓе Иванов побара средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, пренесува државната новинска агенција МИА.
Барањето за средба, како што информира Кабинетот на Иванов, е упатено преку дипломатските мисии на двете земји во Светската организација.
Во Кабинетот на Иванов очекуваат барањето да биде прифатено од грчка страна.
Претседателот Иванов останува во Њујорк и во наредните денови. По консултациите со премиерот Никола Груевски договорено е шефот на државата да го продолжи престојот и да го преземе планираното обраќање пред Генералното собрание на ОН.
XS
SM
MD
LG