Достапни линкови

logo-print

Русија нема да му испорача ракети на Иран поради санкциите на ОН


Началникот на генералштабот на руската армија Николај Макаров рече дека ги откажале плановите за продажба на ракети С-300 на Иран, поради санкците на ОН против оваа земја. Претходно, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров рече дека санкциите не се однесуваат на ракетите С-300.
Русија и Иран потпишаа договор за испорака на ракетите пред неколку години, но тие се уште не се испорачани поради притисокот од САД и од Израел.
XS
SM
MD
LG