Достапни линкови

logo-print

Главниот економски советник на Обама си поднесе оставка


Главниот економски советник на американскиот претседател Барак Обама, Лоренс Самерс, до крајот на годинава ќе ја напушти Белата Куќа. Тој вчера соопшти дека ќе си поднесе оставка и ќе се врати на Универзитетот Харвард како професор. Самерс се сметаше за еден од главните креатори на економската политика на Обама и е трет член на неговиот економски тим кој си заминува од позицијата во последниве неколку месеци.
XS
SM
MD
LG