Достапни линкови

logo-print

Правата на хомосексуалците во армијата на САД пред Сенатот


Американскиот Сенат го отфрли предлогот за укинување на прописот со кој на хомосексуалците во Оружените сили на САД им се наметнува да го кријат своето сексуално определување. Со тоа опозициските републиканци, поддржани од неколку сенатори- демократи, во горниот дом на Конгресот, со 56:43 гласови, на неодредено време го одложија разгледувањето на прашањето кое предизвика остра дебата во американската јавност. Белата куќа веднаш соопшти дека е разочарана од исходот на гласањето во Сенатот.
XS
SM
MD
LG