Достапни линкови

logo-print

Русија да помогне околу Придњестровие


Министрите за Европа на Романија, Велика Британија и Германија оценија дека има европска иднина за Молдавија и ја повикаа Русија да помогне во решавањето на конфликтот во сепаратистичката област Придњестровие, односно Траснистрија.
Во молдавската сепаратистичка област се уште има распоредено руска војска, иако Русија се обврза да ја повлече.

XS
SM
MD
LG