Достапни линкови

logo-print

40 млади Европјани дневно умираат од насилна смрт


Светската здравствена организација соопшти дека секоја година во Европа умираат повеќе од 15 илјади млади луѓе од насилна смрт. Во 40 отсто од случаите жртвата е избодена. СЗО оценува дека насилната смрт на 40 млади луѓе дневно е огромна загуба за општеството. Најопасни држави за младите се Русија, Албанија и Казахстан. На секој убиен младинец, има 20 претепани кои побарале болничка помош.
XS
SM
MD
LG