Достапни линкови

logo-print

Индиски пратеници го смируваат Кашмир


Околу 40 пратеници од најголемите индиски партии денеска се во Кашмир да се обидат да ги намалат тензиите во овој индиски регион. Во изминативе три месеци во Кашмир загинаа повеќе од 100 луѓе во судирите меѓу сепаратистите и индиските сили. Областа Кашмир, која е со мнозинско муслиманско население, е поделена меѓу Индија и Пакистан.
XS
SM
MD
LG