Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху не може да ја спречи Русија


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека не успел да ја спречи Русија да и продаде на Сирија анти ракетни крстосувачки проектили. Нетанјаху изјави дека договорот може да биде многу проблематичен за Израел. Рускиот министер за одбрана, Анатолиј Сердјуков соопшти дека руската влада ќе продолжи да го спроведува договорот кој е потпишан уште во 2007 – мата година. Израелските власти се загрижени поради можен трансфер на софистицираното оружје од Сирија до Хезболах во Либан и Хамас во појасот Газа.
XS
SM
MD
LG