Достапни линкови

logo-print

СПЦ му забрани црковно служење на владиката Артемије


Синодот на СПЦ одлучи привремено да му ги забрани сите свештенички дејства на пензионираниот рашко-призренски епископ Артемије. Забраната ќе биде во сила до редовното заседание на Светиот архиерејски сабор, кој треба да донесе конечна одлука.
Претходно, владиката Артемије изјави дека веќе нема да им се потчинува на одлуките на СПЦ.
XS
SM
MD
LG