Достапни линкови

logo-print

Десет загинати на изборите во Авганистан


Десет луѓе загинаа досега на изборниот ден во Авганистан. Десетици илјади авганистански и НАТО војници се ангажирани на безбедноста на изборите. Претседателот Карзаи ги повика луѓето да гласаат, велејќи дека изборите може да и донесат подобра иднина на земјата.
Талибанците се заканија дека нивна мета ќе бидат сите што излегле на гласање. Околу 1000 гласачки места не се отворени поради безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG