Достапни линкови

logo-print

Промени во владата на албанскиот премиер Бериша


Албанскиот Парламент ги изгласа измените во Владата на премиерот Сали Бериша. Bез присуство на опозицијата со 72 гласа „за“ беше изгласан указот на претседателот Бамир Топи, за разрешување на вицепремиерот Илир Мета од функцијата министер за надворешни работи и негово именување за министер за економија и енергетика. Со ист број гласови беше разрешен и досегашниот министер за економија и енергетика, Дритам Прифти, а Парламенот го изгласа и именувањето на Едмод Хаџинасто за шеф на албанската дипломатија.
XS
SM
MD
LG