Достапни линкови

logo-print

Повторно се отвора истрагата за смртта на руски новинар


Руската полиција повторно ја отвора истрага за мистериозната смрт на новинарот Јури Штекочихин во 2003 година. Полицијата вели декеа тој можеби бил убиен. Новинарот работеше во весникот Новаја Газаета. Како причина за смртта беше наведен мозочен удар, но опозицијата се сомнева дека бил отруен.
Неговата колешка од истиот весник, Ана Политковскаја беше убиена во 2006 година.
XS
SM
MD
LG