Достапни линкови

logo-print

Данскиот дипломат Петер Соренсен на местото на Фуере


Данскиот дипломат Петер Соренсен ќе биде нов амбасадор на Европската унија во Македонија на местото на актуелниот шеф на делегацијата на Унијата Ерван Фуере, соопшти кабинетот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон.
Соренсен ќе го замени Фуере во март следната година.
Тој важи за добар познавач на регионот. Петер Соренсен беше личен пратеник на поранешниот висок претставник на ЕУ за надворешна и безбеднoсна политика Хавиер Солана во Белград и шеф на канцеларија на Унијата во Косово.
XS
SM
MD
LG