Достапни линкови

logo-print

Франција се лути на критиките за Ромите


Француските власти луто реагираа на критиките од ЕУ за протерувањата на Ромите.
Комесарот за правда на ЕУ Вивиен Рединг вчера го критикуваше протерувањето на Ромите и се закани со законска постапка против Франција. Таа рече дека протерувањето е срам за Европа и потсети на масовните прогони на Евреите и Ромите во Втората светска војна.
Францускиот министер за европски прашања Пјер Лалуш оцени дека ваквите споредби се погрешни. Комесарот за за регулација на пазарот во ЕУ Мишел Барние, кој доаѓа од Франција, пак, рече дека треба да се избегнуваат непотребни полемики.
XS
SM
MD
LG