Достапни линкови

logo-print

Организација за соработка меѓу земјите во кои се говори турски јазик


Лидерите на земјите во кои се зборува турски јазик, на состанокот во Истанбул покренаа нова регионална организација за соработка која треба да ги зајакне односите меѓу Турција и централно азијските земји. Претседателите на Турција, Азербејџан, Казахстан, Киргистан и Туркменистан се очекува денеска да го наименуваат турскиот дипломат Халил Акинчи за генерален секретар на оваа организација.
XS
SM
MD
LG