Достапни линкови

logo-print

Јапонија интервенира за да ја намали вредноста на јенот


Јапонија интервенираше на пазарот со пари за да го ослаби јенот откако јапонската влаута достигна нов рекорд во однос на американскиот долар. Јапонската Централна Банка продаваше јени и купуваше долари поради страхувањата дека силниот јен ќе му наштети на извозот на Јапонија. Министерот за финансии соопшти дека доколку има потреба, властите повторно ќе интервенираат.
XS
SM
MD
LG