Достапни линкови

logo-print

ЕУ не ја зацврсти својата положба во ОН


Европската Унија не успеа да си ја зголеми својата улога како блок на Обединетите Нации.Членките на Обединетите Нации гласаа да се сопре дебатата околку резолуцијата со која Европската Унија ќе добие претседател кој заедно со шефот за надворшната политика ќе ја претставува на дебатите и состаноците на 23 државни блока. Новинските агенции јавуваат дека Карибите и Африканските земји како и Иран и Венецуела се едни од земјите кои се спротивствуваат на ваквото нешто под изговор дека не треба да и се даде повеќе моќ на Европската Унија во склоп на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG