Достапни линкови

logo-print

Канада отвара воена истрага


Канадското министертво за одбрана започна две истраги за можни неправилности во комадантната елитна единица.Ова го соопшти потпаролот на минситертсвото дека откако воено лице од елитната единица изнесе сериозни обвинувања за целата група.Капетанот Дејвид Сканлон изјави дека аферата се однесува на авганистански затвореници притворени до канадски војници. Од 2007-ма година конзервативаната влада ги отфрла обвинувањата за малтретирање на авганистански затвореници.
XS
SM
MD
LG