Достапни линкови

logo-print

Косово од членките на ОН побара признавање на независноста


Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени повторно испрати писмо за признавање на косовската независност до државите членки на ОН кои се уште го немаат направено тоа, соопшти Министерството за надворешни работи во Приштина.
Писмото, кое е проследено преку секретарот на светската организација задолжен за односи со членките, е испратено по усвојувањето во ОН на Резолуцијата на Србија и ЕУ за мислењето на Меѓународниот суд на правдата.
XS
SM
MD
LG