Достапни линкови

logo-print

Франускиот Сенат ќе гласа за забрана на носење фереџе во јавност


Францускиот Сенат денеска ќе гласа за законот со кој се забранува носење фереџе на јавни места. За овој закон веке позитивно се изјасни Парламентот. За жените кои ке носат фереџе на улица во Франција казните се 150 евра, а мажите кои ги присилуваат нивните жени и ќерки да носат фереџе ќе платат казна до 30 илјади евра. За едни овој закон е заштита на секуларните вредности на Франција а за други повреда на граѓанските права.
XS
SM
MD
LG