Достапни линкови

logo-print

Ирански дипломат побара азил во Финска


Заменик-амбасадорот на Иран во Финска соопшти дека побарал политички азил во таа земја. Тој претходно изјави дека и се придружува на опозицијата. Дипломатот го обвини иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад дека ги наместил ланските избори за повторно да дојде на власт. Тој рече дека не може да се врати во Иран зашто таму се соочува со „огромна казна“.
XS
SM
MD
LG