Достапни линкови

logo-print

Филе утре во Белград


Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе во петок ќе престојува во Белград, каде ќе разговара за интеграцијата на Србија во Европската унија.
Се очекува, шефот на словенечката дипломатија Самуел Жбогар денеска да им предложи на неговите колеги од ЕУ да побараат од Европската комисија да подготви мислење за подготвеноста на Србија за добивање кандидатски статус за членство во Унијата.
Жбогар претходно изјави дека Унијата мора да испрати „вистински сигнал“ до Србија по заедничкиот настап на Белград и Брисел во врска со Косово во Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG