Достапни линкови

logo-print

Во Хаг процес дали Русија извршила етничко чистење во грузијските републики


Меѓународниот суд за правда во Хаг денеска го започa сослушувањето за барањето на Грузија дека Русија извршила етничко чистење во Абхазија и во Јужна Осетија. Грузија ова барање го поднесе во август 2008-ма, само неколку дена по војната со Русија кога двете републики се отцепија, а подоцна Москва ги призна како независни држави.
XS
SM
MD
LG